ختنه کودک

ختنه کودک

ختنه کودک

پوست اضافه در پسران در زمان تولد پوست روی انتهای حالت تناسلی شان قرار گرفته است و با انجام عملی بر می‌دارند.

ختنه بیشتر در منطقه های مذهبی مرسوم به عنوان یکی از واجبات در اسلام به حساب می‌آید و در حال حاضر بیش تر کشورها این عمل را برای نوزادان خود انجام می‌دهند.

زمانی که پوست ان برداشته می ‌شود باید به طور کامل در معرض دید قرار بگیرد و این امر به دلیل رعایت بهداشت و تمیزی انجام خواهد شد.

آمادگی برای ختنه

ختنه کودک

ختنه کودک

جهت انجام این عمل برای فرزند خود ابتدا باید در نظر بگیرید تا آمادگی لازم را برای این کار دارد.

در رابطه با این موضوع با پزشک خود صحبت کنید و از او بخواهید که پزشک شما را معاینه کنند و مورد بررسی قرار دارد در نوزادان می توانند چند روز بعد از به دنیا آمدن این جراحی را انجام دهند.

اما ممکن است برخی از کودکان به دلیل مختلف مثل نارس بودن آلت تناسلی عملی تر انجام شود پزشک متخصص در خصوص مزایا و معایب این عمل در سن کم تر با شما گفتگو خواهد کرد.

پس از آگاهی و صلاح دید پزشک می توانید فرم رضایت نامه را تکمیل کنید و وضعیت خود جهت انجام این عمل برای فرزندتان اعلام نمایید هرچه این جراحی در کودک زودتر اتفاق بیفتد برای بهتر است و در سنین بالاتر را در بیشتر احساس خواهید کرد.

عمل ختنه چگونه انجام میشود

در ابتدا پزشک ناحیه تناسلی را با استفاده از مواد ضد عفونی کننده به صورت کامل و تمیز خواهد نمود و سپس با استفاده از یک بی‌حسی عمل را آغاز می‌کند.

مطالعه بیشتر  تب و تشنج در کودک

جهت کاهش و بی‌حسی درد از راهکارهای متفاوتی استفاده می‌کند یکی از رایج ترین و کم عارضه ترین راه استفاده از کرم های بی حسی می باشد.

در مرحله پایانی با استفاده از گاز و حلقه پلاستیکی روند عمل را به اتمام می رساند حلقه جهت جلوگیری از برخورد ناحیه با پوشک و با لباس نوزاد استفاده می‌شود.

مراقبت از زخم بعد از انجام ختنه

ختنه کودک

ختنه کودک

پس از ختنه از باند روی زخم استفاده می کنند. استفاده از این باند برای جهت جلوگیری از برخورد آلت نوزاد با لباس است بعد از انجام عمل نیز باید مراقبت ها در زمان بهبود بخشد.

بعد از هربار تعویض پوشک از یک بانداژ استفاده کنید استفاده از بانداژ که پزشک بعد از عمل تجویز می‌کند بعد از هر بار شستشو لازم است پوشاک فرزند خود را محکم نبند چرا که نباید به الت  فشار بیاید لباس های راحت برای فرزند بپوشید.

حمام کردن کودک بعد از انجام ختنه

برخی از والدین تصور می‌کند حمام کردن بعد از انجام ختنه نمی تواند مشکل به وجود نیاورد.

اکثر متخصصان کودک توصیه می‌کنند باید در هفته ‌های بعد ختنه با استفاده از یک اسفنج فرزند خود را تمیز کنید.

در واقع زمان برای حمام رفتن او و ممکن است ۲ تا ۳ هفته زمان برای مشاهده روند بهبودی به این معنی نیست که با استفاده از صابون منطقه را بشویید و بلکه تنها با آب ولرم شستشو کافی است پس از بهبودی کامل می توان شستن با آب و صابون را آغاز کنید

روند بهبود بعد از انجام ختنه در نوزاد

ختنه کودک

ختنه کودک

انجام این عمل دوره بهبودی طولانی مدت به همراه خواهد داشت که ممکن است برای والدین جز کار های نگران کننده باشد نوزادان بعد از انجام این عمل دچار عارضه‌ های خفیف مثل خونریزی تورم قرمزی می شوند.

تمام این علائم بعد از آن کاملا از بین می روند  و مشکلی به وجود نمی آورد و بیشتر نوزادان روند بهبودی طی حدود ۱۰ روز زمان می‌برد در ظرف دو هفته بهبودی رخ نداد به پزشک مراجعه شود و پزشک متخصص کودکان او را معاینه نماید.

مطالعه بیشتر  سونوگرافی سه بعدی

نکاتی که باید در روند بهبودی به آن ها دقت داشته باشید

در زمان مراقبت از نوزاد باید علائم غیر طبیعی را زیر نظر داشته باشید برخی از علائم غیر طبیعی مثل عفونت همراه با قرمزی آلت ممکن است خطراتی برای کودکان همراه داشته باشد چنانچه عفونت ایجاد شده همراه با تب بود حتما باید به پزشک مراجعه شود.

این نکته را به یاد داشته باشید که مشاهده کوچک‌ترین عفونت در نوزادان ممکن است خطرات جدی را برای او به همراه بیاورد در برخی از مواقع نوزاد زمان زیادی گریه می‌کند در این مواقع نیز باید کلیه حالات فرزندان خود را به پزشک بگویید.

آیا می توان ختنه را در زمان های بعد از نوزادی موکول کرد

توصیه ما به والدین است که برای انجام ختنه فرزند خود در دوره نوزادی اقدام کنند شاید برخی افراد تصور کنید که در نوزاد درد احساس نمی شد.

اما این طور نیست در نوزادان هم این عمل با درد همراه است اما نسبت به کودکان و بزرگسالان دردش کم تر است در واقع برای انجام این عمل در نوزادان تنها از بی حسی استفاده می‌شود و کاملا هوشیار خواهد بود.

این عمل در کودکان و بزرگسالان انجام شود نمی توانند با استفاده از بی‌ حسی انجام داد و در برخی از بزرگسالان با استفاده از بیهوشی عمل می‌کند.

به طور کلی هرچه انجام ختنه به بزرگسال موکول شود روند بهبودی دردناک تر و طولانی تر خواهد بود در نهایت بهتر است در صورتی که شرایط مناسب در سنین نوزادی را داشت حتما اقدام کنید.

ختنه کردن در نوزادان چه فوایدی به همراه دارد

انجام این عمل جراحی فواید بسیار زیادی دارد در واقع این امر سبب شده که همه افراد بتوانند این کار را برای فرزندشان انجام دهند مزایای ختنه به شرح زیر است.

مطالعه بیشتر  درمان نازایی

بر اساس تحقیقات انجام شده در نوزادانی که در روزهای اولیه ختنه می شوند خطر ابتلا به عفونت ادراری در آن را بسیار کاهش پیدا می‌ کند.

علاوه بر تاثیرات کوتاه مدت صورت بلند مدت هم در انجام عمل ختنه مشاهده خواهد شد به عنوان مثال بیماری های جنسی از دیگر بیماری پرخطر از جنجال خطر ناشی از بروز آن جلوگیری می‌شود.

همچنین تمیز و ضدعفونی کردن پسرانی که ختنه انجام دادن به صراحت از سایر افراد دشوار است به طور کلی انجام این عمل علاوه بر مواردی که گفته شد تأثیر زیادی در بهداشت و جلوگیری از بیماری ‌های دیگر برای کودک به همراه دارد.

ختنه و عارضه های نادر آن پس از عمل

ختنه و عارضه های نادر آن پس از عمل

ختنه و عارضه های نادر آن پس از عمل

انجام عمل از فواید زیادی برای پسر ها برخوردار است اما این نکته را باید برای به یاد داشته باشید که این عمل هم همانند دیگر عمل ها ممکن است عارضه دیگری به همراه داشته باشد.

خوب است که قبل از انجام این عمل برای فرزند خود از تمامی عارضه ها آگاه باشید درصد آگاهی می توانید از بروز چنین مشکلاتی چه عکس العملی نشان داد.

عفونت یکی از عارضه بسیار نادر عفونت است که اگر این وسایل کاملا استریل می‌شوند و شست و شو کامل شود عفونت اتفاق نمی‌افتد اما اگر به وجود آمد علائم آن مثل قرمزی در تورم در اطراف قسمت برش زده شده باعث به وجود امدن خون ریزی می شود.

گاهی ممکن است بسیار خفیف مشاهده شود جهت پیشگیری از این گونه ها  حتما باید به پزشک مراجعه کنید از دیگر عارضه های آن بی حسی است.

در اغلب مواقع نوزادانی که با استفاده از بی‌حسی عمل آن ها انجام می‌شود و عارضه های بسیار کم و نادری را نشان می‌دهند و بی حسی مثل سوزش کبودی در آن قسمت جنسی نباید انجام گیرد می تواند عارضه های دیگری هم رو به رو شود.

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.