سرطان آندومتریوز

سرطان آندومتریوز
 • سرطان آندومتریوز

  یکی از بیماری های زنانه که با درد بسیار زیادی همراه است و موجب اختلال در رحم خانم می شود و باعث می شود که در قسمت های داخلی و خارج از رحم شکل بگیرد بیماری آندومتریوز است.

  این بیماری باعث می گردد که لوله های فالوپ پوشیده شود و همچنین در قسمت لگن درد های بسیاری به وجود بیاید.

  همچنین آندومتریوزیس یکی از بیماری ‌هایی است که باعث می گردد قسمت های خارجی و داخلی اندام های لگن و رحم پوشیده شود.

  همچنین باعث می گردد که چرخه قاعدگی ضخیم شود و افراد در طول زندگی خود خونریزی های شدیدی را تجربه کند و باعث می گردد که تخمدان ها کیست هایی به نام کیست آندومتریوز داشته باشند که اندومتریوز باعث چسبیدن قسمت رحم بافت ها و سلول ها به اندام‌ های داخلی لگن می شود.

  همچنین باعث می گردد که بارداری در این افراد دیر صورت بگیرد.

  امروزه درمان ‌های مختلف برای بیماری آندومتریوز وجود دارد.

  آندومتریوز مدل ‌های فراوانی دارد و افراد معمولاً هنگامی که به آن مبتلا می ‌شوند خونریزی زیادی دارند.

  این خونریزی با درد فراوانی به همراه است در ادامه شما را با علائم آندومتریوز علت بروز آندومتریوز و همچنین انواع آندومتریوز اشنا می کنیم برای اطلاعات بیشتر بهتر است متن زیر را تا انتها مطالعه کنید.

  علائم آندومتریوز چیست؟

  علائم آندومتریوز چیست؟

  علائم آندومتریوز چیست؟

  آندومتریوز مانند هر بیماری دیگر علائم مختلفی دارد که باعث ایجاد درد در قسمت قاعدگی می گردد و باعث می شود که با گذشت زمان درد آن افزایش پیدا کند.

  همچنین ممکن است به دوره ‌های قاعدگی بسیار دردناک و شدید مبتلا شود که در قسمت لگن درد وحشتناکی را احساس کند.

  همچنین باعث می گردد که در قسمت کمر و شکم کیست های وجود داشته باشد در هنگام رابطه جنسی ممکن است اندومتریوز داشته باشد که رابطه آن با درد فراوانی به همراه باشد ممکن است فرد بیش از حد خونریزی کند.

  مطالعه بیشتر  ناباروری ثانویه

  حتی ممکن است به صورت لکه بینی تا چند روز بعد از پریود آن را احساس کند افرادی که به اندومتریوز مبتلا می ‌شوند ممکن است ناباروری داشته باشند و ناباروری علت اصلی آندومتریوز است.

  افرادی که به آندومتریوز مبتلا می شوند معمولاً ناباور می‌ شود همچنین علائم مختلف پدیدار می شود از جمله دیگر علائم که فرد ممکن است به آن دچار شود خستگی زیاد اسهال یبوست شدید و بسیار زیاد حالت تهوع از دیگر عوامل آن هستند.

  همچنین عوامل مختلف در به وجود آمدن این بیماری وجود دارد که می ‌توان به بیماری التهابی لگن کیست پلی کیستیک اشاره کرد.

  همچنین ممکن است فرد به سندروم روده یا همان آی بی اس ا دچار شود که معمولاً اگر درمان نشود ممکن است اندومتریوز اتفاق بیفتد اگر فرد آن را درمان نکند خطرات جبران ناپذیری برای آن به دنبال دارد.

  علت بروز اندومتریوز چیست؟

  اگرچه هنوز علت دقیق این بیماری مانند سایر بیماری های ناحیه رحم مشخص نیست اما افرادی که قاعدگی بازگشتی دارند معمولاً به آندومتریوز مبتلا می‌ شود و باعث می گردد که رحم به لوله های فالوپ بچسبد و همچنین سطوح مختلفی در آن رشد کند.

  ممکن است تغییر شکل در سلول ها اتفاق بیفتد که باعث از بین رفتن سیستم ایمنی بدن می شود.

  دگرگونی های سلول ‌های جنینی مانند استروژن ممکن است رخ دهد و همچنین در دوران بلوغ به آندومتریوز تبدیل شود.

  افرادی که جراحی می کنند ممکن است در قسمت جراحی به خوبی برش داده نشود و در نتیجه به خارج از رحم اتفاق بیفتد افرادی که به سلول‌ های آندومتریوز مبتلا هستند و با استفاده از مایعات بدن آنها دیگر قسمت های بدن منتقل می‌ شود.

  در نتیجه آندومتریوز اتفاق می ‌افتد ممکن است افراد در سیستم ایمنی بدنشان دچار مشکلاتی شود و همچنین نتواند سلول های بدن از بافت های رحمی محافظت کنند و در نتیجه آندومتریوز اتفاق می افتد.

  انواع آندومتریوز چیست؟

  انواع آندومتریوز چیست؟

  انواع آندومتریوز چیست؟

  آندومتریوز انواع مختلفی دارد و افراد معمولاً با توجه به بدنشان به اندومتریوز های مختلفی دچار می شوند.

  مطالعه بیشتر  هفته سی و دوم بارداری

  یکی از انواع آندومتریوز، آندومتریوز سطحی است که باعث می ‌شود ضایعات در صفاق دیده شود که لایه نازک حفره را در بر می گیرد آندومتریوز ضایعه تخمدانی که باعث می گردد کیست شکلاتی مانند ایجاد شود و همچنین باعث می گردد که بافت های سالم از بین برود.

  اندومتریوز صفاقی عمیق یکی از آندومتریوز های وخیم به حساب می‌آید که معمولاً ۵ درصد افرادی که به آندومتریوز مبتلا می‌شوند آندومتریوز صفاقی عمیق را تجربه می‌کند.

  آندومتریوز در حد شدید متوسط و کم وجود دارد و همچنین باعث می گردد که شایعات مختلفی در بدن دیده شود و ممکن است پوشش های لگنی ایجاد شود آندومتریوز مدل های فراوانی دارد و ممکن است لوله فالوپ را مسدود نماید.

  فاکتورهای خطر شایع بیماری آندومتریوز

  عوامل مختلف باعث ایجاد خطر آندومتریوز می‌ شود از جمله می‌ توان به:

  •  عدم بارداری و زایمان
  • شروع قاعدگی در سنین پایین
  •  یائسگی در سنین کم
  •  داشتن دوره های بلند مدت مثلاً ۲۰ روزه در دوره قاعدگی
  •  افزایش استروژن در بدن
  • پایین آمدن شاخص توده بدنی
  • وراثت
  •  اختلالاتی در دستگاه تناسلی اشاره کرد

  نحوه صحیح تشخیص بیماری آندومتریوز

  بیماری اندومتریوز و عوامل مختلف در آن نقش دارد و باعث می گردد که فرد آن را به صورت صحیح تشخیص داده شود یکی از راه های درمان معاینه لگن است که اگر کیستی در قسمت های لگن وجود داشته باشد باعث ایجاد آندومتریوز می ‌شود.

  سونوگرافی یکی از بهترین راه ها برای تشخیص آندومتریوز است که باعث افزایش امواج صوتی با فرکانس بالا می شود و همچنین دستگاه مبدل بر روی شکم و پایین شکم و رحم قرار می‌گیرد.

  همچنین باعث می‌شود که در رحم افراد کیست هایی وجود داشته باشد و همین دلیل آندومتریوز یکی از بهترین راه های تشخیص آن می ‌توان به سونوگرافی اشاره کرد.

  تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی یکی از بهترین روش ‌های اصلی است که باعث می شود که اندازه کاشت سلول ها کمتر شود.

  لاپاراسکوپی یکی از بهترین روش هایی است که به بررسی دقیق می پردازد و معمولاً با استفاده از عمل انجام می‌گیرد و یک برش کوچک لاپروسکوپی وارد بدن می ‌شود همچنین لاپاراسکوپی باعث می ‌شود که اندازه دقیق آندومتریوز مشخص شود.

  مطالعه بیشتر  شب ادراری در کودکان

  آیا آندومتریوز درمان دارد؟

  آیا آندومتریوز درمان دارد؟

  آیا آندومتریوز درمان دارد؟

  امروز با به وجود آمدن علم پزشکی آندومتریوز که یکی از بهترین روش های آن هورمون درمانی است که با استفاده از قرص های ضد بارداری به از بین بردن آندومتریوز کمک می‌کند.

  همچنین باعث ضخیم شدن و از بین رفتن خونریزی می گردد باعث می گردد که تمام هورمون های اضافه بدن از بین برود.

  استفاده از داروهای ضد درد برای کم کردن تب بسیار موثر است و با استفاده از داروهای ایبوپروفن و ناپروکسن دردهای آندومتریوز کنترل می شود.

  جراحی محافظه کارانه یکی از روش ‌هایی است که معمولاً برای افرادی که باردار هستند و به آندومتریوز مبتلا شده اند انجام می گیرد درمان های مربوط به باروری که دیگر از بهترین روش ‌ها به حساب می‌آید که با شرایط مختلف صورت می‌گیرد.

  یک دیگر از روش ها هیسترکتومی است که با استفاده از آن کل دستگاه تناسلی از بین می رود و درد ناشی از آن کم می‌ شود همچنین آندومتریوز با استفاده از عوامل دیگری صورت می‌گیرد.

  انواع درمان های گیاهی آندومتریوز

  آندومتریوز درمان های گیاهی دارد که با استفاده از دارچین و سیر درمان می شود همچنین اگر در کنار آن از خوردن به دمنوش بابونه گیاه پنج انگشت پوست کاج اسطوخودوس و چای سبز استفاده شود.

  حدود زیادی آندومتریوز درمان می شود غذاهای سرد استفاده نکنید و بهتر است زیر نظر پزشکان متخصص از گیاهان گرم استفاده کنید.

  چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

  اگر هر یک از علائم و نشانه های که در بالا به آن اشاره شد را داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

  آندومتریوز به تشخیص زود هنگام آن کمک می ‌شود و باعث می ‌شود که از به وجود آمدن بیماری های مختلف در بدن شما جلوگیری شود اگر هرگونه از این علائم را داشتید بهتر است با مراکز درمان آندومتریوز مراجعه کنید و به درمان آنها بپردازید.

  اگر درمان را طول دهید و از قرص استفاده نکنید باعث می ‌شود که بیماری شما درمان نشود و کار شما به جاهای باریک برسد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *